O nas

Historia

Przegląd Prawniczy Uniwersytetu Warszawskiego jest czasopismem naukowym, wydawanym na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Ukazuje się od 2002 roku jako półrocznik, w formie papierowej oraz elektronicznej.

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie wykazu czasopism naukowych Przegląd Prawniczy Uniwersytetu Warszawskiego, każda publikacja w PPUW otrzymuje 70 punktów.

Przegląd publikuje teksty zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Wśród Autorów publikujących w ciągu ostatnich 19 lat funkcjonowania Przeglądu, znaleźli się nie tylko naukowcy z Polski, ale także z innych krajów. Od początku swojego funkcjonowania Przegląd stara się dokonywać skutecznej selekcji artykułów, tak aby ostateczny skład każdego numeru tworzyły publikacje odnoszące się w swej tematyce do możliwie najszerszego spektrum zagadnień prawnych.

Kolegium Redakcyjne

Redaktorem naczelnym czasopisma jest Profesor Adam Bosiacki, zaś Kolegium Redakcyjne składa się ze Studentek/ów oraz Doktorantów/ek Wydziału Prawa i Administracji UW. Kolegium odpowiada za bieżące funkcjonowanie czasopisma – poczynając od wstępnej selekcji nadesłanych prac, poprzez korektą językową i formalną artykułów, aż po przygotowanie tekstów do druku i wysyłkę numerów.

Redakcja Przeglądu Prawniczego Uniwersytetu Warszawskiego

Prof. dr hab. Adam Bosiacki – Redaktor Naczelny

Dr Dariusz Mańka – Sekretarz Redakcji

Redaktorzy i Starsi Redaktorzy:

Mgr Błażej Bawolik

Mgr Kamil Słomiński

Mgr Julia Szcześniak

Iwo Buller

Rada Naukowa

Obecnie w skład Rady Naukowej Przeglądu Prawniczego Uniwersytetu Warszawskiego wchodzą:

Prof. dr hab. Jacek Jagielski

Prof. dr hab. Karol Karski

Prof. dr hab. Małgorzata Król-Bogomilska

Prof. dr hab. Witold Modzelewski

Prof. dr hab. Krystyna Szczepanowska-Kozłowska

Prof. dr hab. Tadeusz Tomaszewski

Prof. dr hab. Karol Weitz

Prof. dr hab. Marek Wierzbowski

Prof. dr hab. Maria Zabłocka

Zasady etyki wydawniczej

Standardy etyki publikacyjnej i rzetelności naukowej obowiązujące w Przglądzie Prawniczym Uniwersytetu Warszawskiego są zgodne z wytycznymi Komitetu do spraw Etyki Publikacyjnej (COPE – Committee on Publication Ethics).

Procedura wstępnej oceny prac – przed double-blind review

Przegląd Prawniczy Uniwersytetu Warszawskiego wnikliwie analizuje wszystkie otrzymane prace. Proces selekcji jest kilkuetapowy. Każdy utwór jest weryfikowany – pod kątem merytorycznym oraz zgodności z zasadami redagowania – przez co najmniej dwóch redaktorów. Analiza nakierowana jest przede wszystkim na wykrycie plagiatów oraz innych form nieuczciwego korzystania ze źródeł. Tak ocenione prace są następnie przedmiotem debaty na forum całej Redakcji. W jej wyniku dochodzi do selekcji manuskryptów kierowany do procedury double-blind review. W trosce o najwyższą jakość publikowanych prac, Przegląd Prawniczy Uniwersytetu Warszawskiego nie pomija żadnego z wyżej wymienionych etapów. Prosimy zrozumieć, że nasz proces selekcji wymaga czasu.

Obowiązki Redaktora

Redaktor ocenia prace w sposób obiektywny oraz sprawiedliwy. Irrelewantne z punktu widzenia dokonywanej oceny pozostają m.in. rasa, płeć, orientacja seksualna, wyznanie, przekonania polityczne czy afiliacja Autora. Prace oceniane są pod kątem ich oryginalności, wartości naukowej, przejrzystości omawianych zagadnień, aktualności prezentowanych badań oraz zgodności z zasadami redagowania. Redaktor nie ujawnia informacji dotyczących prac osobom nieuczestniczącym bezpośrednio w procesie wydawniczym. Obowiązkiem redaktora jest dążenie do wyeliminowania wszelkich przejawów plagiatu oraz ghost-writingu. W razie naruszenia zasad etyki publikacji naukowych, Autor nadesłanego tekstu ma możliwość pisemnego ustosunkowania się do stawianych mu zarzutów w terminie 14 dni. W przypadku braku odpowiedzi lub przesłania repliki budzącej poważne wątpliwości, Przegląd Prawniczy Uniwersytetu Warszawskiego przesyła stosowną informację instytucji, w której afiliowany jest Autor.

Obowiązki Autora

Autor przesyła od Przeglądu Prawniczego Uniwersytetu Warszawskiego wyłącznie materiały oryginalne i wcześniej niepublikowane. Autor oświadcza, że przysługuje mu prawo rozporządzania tymi materiałami. Niedopuszczalne jest równoczesne zgłaszanie pracy do kilku wydawnictw. Artykuł powinien być zgodny z Zasadami Redagowania PPUW. Zawarte w pracy rozważania powinny być jasne i czytelne, tak by umożliwić prześledzenie toku rozumowania Autora. Artykuł powinien uwzględniać aktualny stan wiedzy, a wyniki badań powinny być szczegółowo opisane i przeanalizowane. Autorem tekstu publikowanego w Przeglądzie Prawniczym Uniwersytetu Warszawskiego może być jedna lub więcej osób. Autorstwo ograniczone jest do osób, które miały znaczący wpływ na koncepcję, założenia, metody, prowadzenie badań oraz interpretację ich wyników. Wszystkie osoby, które miały znaczący wkład w powstanie artykułu, muszą być wymienione jako współautorzy. Autor zgłaszający publikację powinien ujawnić wkład poszczególnych autorów w powstanie pracy oraz upewnić się, że wszyscy współautorzy godzą się na publikację testu w formie, w której przesłany został on do Redakcji.

Obowiązki Recenzenta

Recenzent aktywnie uczestniczy w procesie wydawniczym. Podstawowym obowiązkiem recenzenta jest przedstawienie pisemnej recenzji. Treści opinii może wpływać na ostateczną formę publikowanej pracy. Wszelkie zmiany zasugerowane przez Recenzenta muszą zostać zaakceptowane przez Autora. Recenzent powinien dostarczyć opinię w ustalonym z Redakcją terminie. Treść recenzji ma charakter poufny i nie powinna być przedstawiana osobom niezaangażowanym w proces wydawniczy. Recenzja ma charakter obiektywny. Tożsamość Autora pracy nie jest znana Recenzentowi. Uwagi zawarte w recenzji odnoszą się do tekstu oraz są adekwatnie uargumentowane. Recenzent wskazuje w razie potrzeby na braki merytoryczne pracy, dążąc do wykrycia przypadków plagiatu oraz ghost-writingu.

Dołącz do nas

Rekrutujemy!

Drodzy, zapraszamy studentów Wydziału Prawa i Administracji (II-V rok studiów) do wzięcia udziału w rekrutacji do Kolegium Redakcyjnego Przeglądu Prawniczego Uniwersytetu Warszawskiego.

Współtworzenie Przeglądu to wyjątkowa okazja do nabycia pod okiem starszych Koleżanek i Kolegów, a także pracowników naukowych warsztatu redaktorskiego i poznania pracy naukowej „od kuchni”. Jest to unikalne doświadczenie, które będziecie mogli z pewnością spożytkować zarówno przy przygotowywaniu pracy magisterskiej, jak i kolejnych artykułów naukowych!

Aby aplikować do Kolegium Redakcyjnego należy przygotować krótkie CV (dowolna forma), w którym :

  1. wskażecie co najmniej jedną publikacją o charakterze naukowym przyjętą do druku albo opublikowaną,
  2. przedstawicie swoje zainteresowania lub zaangażowanie naukowe na naszym Wydziale.

Zgłoszenia należy przesyłać na następujący e-mail: przegladprawniczyuw.rekrutacja@gmail.com

Osoby, których aplikacje zostaną rozpatrzone pozytywnie poinformujemy drogą mailową.

Na zgłoszenia czekamy do dnia 7 kwietnia 2025 r.

Nie czekajcie! Prześlijcie swoje zgłoszenie już dziś!

Kontakt

W przypadku jakichkolwiek pytań -–zapraszamy do kontaktu:

e-mail: przegladprawniczyuw@gmail.com

adres korespondencyjny:

Przegląd Prawniczy Uniwersytetu Warszawskiego

Wydział Prawa i Administracji UW

ul. Krakowskie Przedmieście 26/28

00-927 Warszawa

Jesteśmy również dostępni na Facebooku: https://www.facebook.com/Przegląd-Prawniczy-Uniwersytetu-WarszawskiegoWarsaw-University-Law-Review-169712576390533/