Dla Autora

Przegląd Prawniczy Uniwerystetu Warszawskiego jest publikowany 2 razy w ciągu roku. Przyjmujemy artykuły dotyczące wszystkich dziedzin prawa.

Terminy naboru tekstów

Przyjmujemy artykuły w trybie ciągłym. Zachęcamy jednak do zgłaszania artykułów w następujących terminach:

do 30 kwietnia br. (numer 1);

do 31 grudnia br. (numer 2).

Osoby zainteresowane publikacją zapraszamy do przesyłania artykułów drogą elektroniczną na adres ppuw@wpia.uw.edu.pl.

Objętość tekstu

Artykuły powinny liczyć od 4 do 10 tys. słów. Każdy artykuł powinien zawierać:

  • abstrakt (o długości 800-1000 znaków typograficznych ze spacjami);
  • po 5 słów kluczowych w języku polskim i angielskim;
  • bibliografię (zawierającą wykaz używanych źródeł łącznie z aktami prawnymi oraz wyrokami).

Edycja tekstu

Struktura pracy zgłaszanej do publikacji powinna odpowiadać strukturze artykułów opublikowanych w ostatnim dostępnym na stronie internetowej Przeglądu numerze czasopisma. Praca powinna być ponadto sformatowana zgodnie z zasadami redagowania dostępnymi tutaj.

Wyłączność

Artykuł przesłany do Przeglądu Prawniczego UW nie może być przedmiotem postępowania w sprawie publikacji w żadnym innym czasopiśmie do czasu przesłania ostatecznej decyzji przez Kolegium Redakcyjne.

Prawa autorskie i licencja

Wraz ze zgłoszeniem pracy do postępowania w sprawie publikacji Autorzy akceptują wszystkie zasady przedstawione na stronie internetowej Przeglądu i nie otrzymują wynagrodzenia za publikację (ani nie ponoszą żadnych kosztów z nią związanych).

Szczególny nacisk kładziemy na przeciwdziałanie ghostwriting i guest authorship – wymagamy od Autorów ujawnienia ich poszczególnego wkładu w powstanie publikacji (wraz ze wskazaniem tego, kto jest autorem koncepcji, założeń i metod przedstawionych lub wykorzystywanych przy przygotowaniu publikacji). Wraz z artykułem prosimy o przesłanie skanu wypełnionego oraz podpisanego oświadczenia Autora.

Począwszy od numeru 1/2018 wszystkie artykuły zamieszczane w czasopiśmie „Przegląd Prawniczy UW” publikowane są na zasadach licencji Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 PL (CC BY). Pełna treść umowy licencyjnej dostępna jest pod adresem: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/legalcode.pl.

Proces recenzji i terminy publikacji

Zgłoszone teksty podlegają w pierwszej kolejności wstępnej ocenie Kolegium Redakcyjnego, w ramach której podstawowe kwestie merytoryczne, formalne oraz językowe są weryfikowane.

W przypadku, gdy ocena Kolegium Redakcyjnego jest pozytywna, zanonimizowane teksty przekazywane są do dwóch niezależnych recenzentów zajmujących się zagadnieniami, którym poświęcony jest artykuł. Warunkiem publikacji jest uzyskanie dwóch recenzji pozytywnych.

Prosimy o cierpliwość – cały proces może zająć od 3 do 6 miesięcy. O wynikach będziemy informowali pocztą elektroniczną.

W przypadku pozytywnej decyzji dotyczącej publikacji, Autorzy powinni spodziewać się bliskiej współpracy z Kolegium Redakcyjnym w celu wprowadzenia odpowiednich poprawek merytorycznych oraz językowych.

Formularz recenzji.

Zapraszamy do zgłaszania tekstów!